Zuckerberg – przerwał studia, by zarabiać miliony

esteście sobie w stanie wyobrazić, jak miałby wyglądać dzisiejszy świat bez Facebooka? Ja – przyznaję to otwarcie – nie umiem przeżyć bez tego medium nawet jednego dnia. Skłoniło mnie to ostatnio do rozmyślań nad tym, jak genialnym trzeba być, by stworzyć taką perełkę wśród social mediów. I naprawdę doceniam umysł Zuckenberga.

Praktyczna strona edukacji

Mark Zuckenberg znajduje się na listach milionerów, którzy… nigdy nie skończyli studiów. Choć pomysł na portal Facebook narodził się w akademiku Uniwersytetu Harvarda, to jednak po pewnym czasie młody student postanowił rozstać się z uczelnią i poświęcić w pełni tworzeniu portalu, który łączy ludzi na całym świecie. Z perspektywy czasu i naszych przyzwyczajeń pomysł Marka Zuckenberga może wydawać się oczywisty – stworzyć dla ludzi miejsce w sieci, gdzie będą mogli się komunikować oraz udostępniać sobie różne treści. Pokazuje to tylko, jak bardzo założyciel Facebooka wpłynął na nasze myślenie – istnienie tego medium wydaje się dziś czymś oczywistym. Jak widać, starannie zaplanowany życiorys wcale nie gwarantuje nam sukcesu. Czasami może do niego prowadzić jakiś przypadek bądź impuls – na przykład pomysł na tymczasowe przerwanie studiów (lub nawet ich rzucenie). Twórca Facebooka jest postacią tak znaną i wpływową, że wiele osób sądzi, iż za parę, paręnaście lat będzie się on ubiegał o stanowiska polityczne, a nawet… będzie startował w wyborach prezydenckich USA. Sam Mark tym pogłoskom zaprzecza – choć bez wątpienia służą one jego legendzie!

Nigdy nie miej dość

Pozornie, Facebook jest jednym z wielu pożeraczy czasu – często zdarza się nam przecież „wsiąknąć” na kilka godzin w wiadomości ze świata, zdjęcia znajomych czy filmy ze słodkimi kociakami. Z drugiej strony jednak fejs ma ogromny potencjał aktywizujący – to przecież za jego pośrednictwem ludzie umawiają się na akcje społeczne, udzielają sobie wsparcia, organizują marsze i protesty. Zuckenberg doskonale o tym wie – i jest dumny z tego, że stworzył tak potrzebne narzędzie.  Mam słabość do ludzi, którzy tworzą rzeczy przydatne i szlachetne – i wiem, że nie jestem w tym odosobniona. Mark jest także człowiekiem pewnym siebie, ale jednocześnie pracowitym i skromnym – a o to przecież niełatwo, gdy osiąga się w młodym wieku spektakularny sukces. Patrząc na Zuckenberga, często myślę o tym, że jednym z warunków nieustannego rozwoju jest to, by nigdy nie spocząć na laurach – nawet, jeśli uda mi się stworzyć cos tak fantastycznego jak Facebook, nie będę miała dość!

Dodaj komentarz