Walt Disney – jak rozkochał w sobie miliony

Od dzieciństwa jestem zakochana w filmie „Król lew” – moim zdaniem porusza on wszystkie najważniejsze aspekty życia człowieka: stosunki rodzinne, miłość, podążanie za swoim przeznaczeniem. Być może będziecie tym zdziwieni, ale dopiero niedawno postanowiłam zainteresować się sylwetką osoby, bez której mojej ukochanej produkcji po prostu by nie było – Walta Disney’a.

Jak się ożywia stare legendy

Zapewne wiecie, że do właśnie Walt Disney stworzył tak kultowe postaci, jak Myszka Miki, Kaczor Donald czy wesoły pies Pluto. Życie tego wyjątkowego człowieka było niezwykle burzliwe – wieku 16 lat zaciągnął się do wojska, by móc walczyć podczas I wojny światowej. Po powrocie do domu, wraz z przyjacielem Ubem Inwerksa’em, zaczął tworzyć filmy krótkometrażowe. Biznes jednak upadł, co nie złamało ducha Walta – przeniósł się do Hollywood, gdzie – razem z dotychczasowym partnerem biznesowym – produkował cykl historii o małej dziewczynce, która podróżowała do świata animków, zatytułowany „Alice Comedies”. Niedługo później producent zaczął tworzyć filmy pełnometrażowe, z „Kopciuszkiem”, „Dumbo” i „Zakochanym kundlem” na czele. Filmy przyniosły Disney’owi wielki rozgłos i pieniądze. Disney zdobył też rekordową liczbę Oscarów – w swoim życiu otrzymał aż 22 statuetki. Nie poprzestał jednak na jednym rodzaju działalności – już w 1955 roku utworzył pierwszy Disneyland – park rozrywki, o którym dzieciaki śniły po nocach! Wizjoner zmarł z powodu raka płuc w 1966 roku, lecz śmierć nie położyła bynajmniej kresu jego legendzie – wielu ludzi na całym świecie wierzy, że jego ciało… zamrożono, a funkcje życiowe zostaną przywrócone w sto lat po śmierci.

Zamień swoje życie w bajkę

Sądzę, że Disney i jego wytwórnia zdobyli tak wielką popularność, ponieważ wiedzieli coś bardzo ważnego na temat ludzkiej natury – każdy z nas ma w sobie coś z dziecka. Ludzie na całym świecie lubią proste, wzruszające opowieści, w których dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Wszyscy przecież chcielibyśmy żyć w bardziej sprawiedliwym, piękniejszym świecie! Disney potrafił ten fakt wykorzystać – połączył opowieści dla dzieci, jakie być może opowiadały maluchom matki i piastunki, z nowoczesną (jak na tamte czasy) technologią. Uwierzył w swój pomysł i nie zawiódł się – po dzień dzisiejszy Walt Disney jest marką legendarną, która wypuszcza na rynek filmowy niezwykle dochodowe produkcje. Lekcja dla każdego z nas jest taka, by nie obawiać się realizacji nawet szalonych pomysłów – w końcu kto kilkadziesiąt lat temu pomyślałby o tym, że na bajkach da się zarobić miliony? Życie to pasmo zagadek – pozwólmy nieoczekiwanemu się dziać!

Dodaj komentarz