Trening asertywności – dlaczego jest tak ważny

Nauka asertywności jest ważna nie tylko wtedy, kiedy wykonujemy pracę przedstawiciela handlowego lub negocjatora – umiejętność wyrażania własnych potrzeb jest istotna w życiu każdego z nas. Jeśli masz wrażenie, że nie jesteś tak asertywny, jak powinieneś, to z pewnością pomoże Ci trening asertywności.

Po co komu ta asertywność?

Stwierdzenie, że asertywność oznacza “umiejętność mówienia >>nie<<”, jest prawdziwe, ale… nie wyjaśnia tego, jak ważna jest asertywność w naszym życiu. Nie chodzi tutaj tylko o skuteczne odmawianie, ale także o szacunek do siebie i umiejętność wyrażania własnych potrzeb. Wielu z nas tych cech nie posiada – jesteśmy przecież wychowywani na “grzeczne” osoby, które nie narzucają się otoczeniu ze swoimi oczekiwaniami. Tymczasem asertywność jest kluczem do budowania pozycji zawodowej, zdrowego związku opartego na partnerstwie oraz dobrego traktowania samego siebie. Co więcej, asertywne osoby częściej dobrze traktują innych – nie czują się bowiem sfrustrowane nieustannym stawaniem potrzeb rodziny oraz znajomych przed własnymi. W niektórych branżach wysoka asertywność jest wręcz niezbędna do tego, aby dobrze wykonywać swoją pracę – zwykle są to zawody związane z pracą z ludźmi.

Jak rozpocząć trening asertywności?

Asertywność możemy trenować w codziennym życiu – starając się na bieżąco wyrażać nasze potrzeby i odmawiać rzeczy, na które zwyczajnie nie mamy ochoty. Ważne jest to, by zaczynać od drobnych sytuacji – na przykład gdy chcemy odmówić dokładki obiadu, a później przechodzić do sytuacji trudniejszych. Z pomocą przyjdą nam także liczne psychologiczne poradniki na ten temat, a także dostępne w sieci filmy, których autorami są znani mówcy motywacyjni. Dobrym pomysłem jest także udział w profesjonalnym treningu asertywności, prowadzonym przez specjalistów w tej dziedzinie.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie jesteś osobą zbyt asertywną, to dzięki odpowiedniemu treningowi możesz to zmienić! Praca nad sobą w tej dziedzinie naprawdę przynosi efekty.

Dodaj komentarz