Objawy bycia sknerą – sprawdź, czy dotyczą ciebie?

Świat kręci się wokół pieniędzy i powszechnie wiadomo, że bez nich jest się nikim. Trzeba zarabiać, aby mieć dach nad głową i odkładać, aby zapewnić sobie przyszłość. Tylko co, kiedy skupiamy się jedynie na odkładaniu? Sprawdź, czy dobrze radzisz sobie z finansami. A może jesteś skąpy?

1. Nie pozwalasz sobie na drobne wydatki

Jeżeli już dawno niczego sobie nie kupiłeś ot tak, z kaprysu, to bardzo możliwe, że jesteś skąpy. Fakt, nie każdy musi wydawać pieniądze na mało potrzebne drobiazgi, ale prawie wszyscy od czasu do czasu pozwalają sobie na to. I o ile nie jest to dobre dla portfela, to na pewno pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

2. Zawsze płacisz tylko za siebie

Nieważne, czy wychodzisz z drugą połówką, czy z mamą; zawsze mówisz “rachunek poproszę osobno”? Niedobrze. Takie zachowanie nie tylko stawia w złym świetle, ale najprawdopodobniej świadczy o tym, że jesteś skąpy. Raz na jakiś czas warto zapłacić za kogoś albo po prostu podzielić się kosztami na pół.

3. Wydajesz pieniądze tylko z myślą o oszczędzaniu

Czasami wydaje nam się, że po prostu myślimy przyszłościowo i, gdy np. przeznaczymy pieniądze na doładowanie prądu, to postępujemy racjonalnie. Przecież zabezpieczamy się na przyszłość. Ale kiedy jest to jedyny wydatek, na jaki sobie pozwalamy, powinno nas to zastanowić.

4. Dawno nie byłeś na mieście

Sknery nie pozwalają sobie na spontaniczne wypady. Wiąże się to z nieplanowanymi wydatkami na rzeczy, bez których możemy normalnie funkcjonować. Skąpiec do tego nie dopuści.

5. Kontrolujesz każdy wydatek

Sprawdzasz wszystkie paragony po pięć razy i wpadasz w złość, gdy zapłaciłeś 20 gr więcej? Prawdopodobnie jesteś sknerą. Oczywiście, można być złym, jeśli kasjerka przypadkowo nabije kilka złotych więcej, ale groszowe sprawy nie zajmują myśli większości ludzi.

 

Wymienione przez nas objawy są typowe dla skąpców. Warto przyjrzeć się swojemu zachowaniu i sprawdzić, czy na pewno dobrze zarządzamy finansami. Niestety, zawsze istnieje możliwość, że jesteśmy po prostu dusigroszami.

Dodaj komentarz