Ingvar Kamprad – siedemnastolatek, który wymyślił meble IKEA

Patrząc na życie znanych i bogatych łatwo można zauważyć jedną prawidłowość – nikt nie zostaje milionerem dzięki zdobyciu dyplomu. Tak było również z założycielem firmy IKEA, której geniuszem zachwycają się tak designerzy jak i zwykli Europejczycy. Nic dziwnego – Ingvar Kamprad od małego miał smykałkę do interesów. Smykałkę albo… zapałkę 🙂

Od zapałki do… Ikea

Ingvar Kamprad zaczął swoją fenomenalną karierę od sprzedaży zapałek. Nauczył się kupować większe opakowania, by później sprzedawać pojedyncze paczki. Później rozwinął swój interes – sprzedawał dekoracje bożonarodzeniowe i ryby. Ingvar miał głowę na karku. Nic dziwnego – handlu uczył się od swojej babci, która swego czasu uratowała rodzinną firmę.

Założenie firmy związanej z meblami było przypadkiem. Ingvar Kamprad zupełnie nieoczekiwanie trafił do tej branży. Dzięki temu przypadkowi dzisiaj wszyscy możemy cieszyć się cudownie prostym meblom.

IKEA – to takie proste

IKEA słynie z prostoty i solidności. Meble są zapakowane w płaskie pudła, by podczas przewozu nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Wyróżniają się tym, że każdy z nas może złożyć je własnymi rękami. To takie proste, że nikt nie ma z tym problemu. Dodatkowo zyskujemy przyjemność z wkładu w wygląd naszego mieszkania. A trzeba przyznać, że meble IKEA są nie tylko proste i funkcjonalne, ale również designerskie.

Nazwa IKEA powstała z połączenia pierwszych liter: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd (rodzinna farma) oraz Agunnaryd (wioska, w której Ingvar się wychował). Firma istnieje od 1943 roku. Zakładając ją Ingvar miał 17 lat. W teraźniejszej Polsce taki 17 – latek nie ma jeszcze nawet matury. Ciekawe, czy to kwestia kultury, znak czasów, czy kwestia niezwykłej osobowości.

60 lat w biznesie

W 2013 roku Ingvar zrezygnował z zarządzania firmą IKEA. Przekazał swoją firmę kolejnym pokoleniom, więc dziś w zarządzie zasiada jego syn. Co ciekawe, biznesmen w momencie rezygnacji z tej zaszczytnej funkcji miał 87 lat. To oznacza, że przez 60 lat ciężko pracował na sukces swojego przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia, w których bez studiów nie można znaleźć pracy, przypadek Ingvara wydaje się niezwykły. Dzisiaj pracy szukają zwykle ludzie po studiach i mało kto myśli o założeniu swojej firmy, mając 17 lat. On nie tylko tym myślał. On to zrobił.

Ingvar – przykład dla młodych przedsiębiorców

Przepracował 60 lat w swoim przedsiębiorstwie. Można powiedzieć, że nie przeraziłby go wiek emerytalny, który obowiązuje w Polsce. Mając ponad 80 lat potrafił zarządzać swoją firmą w taki sposób, by dalej zasłużenie była gwiazdą branży meblarskiej.

Można powiedzieć, że Ingvar poświęcił się dla swojego dzieła i stąd w nim taka siła. Ale czy to oznacza, że każdy kto założy własną działalność będzie w stanie ją tak wypromować i poświęcić jej aż 60 lat swojego życia?

Pewnie wszystko zależy od siły charakteru, a trzeba przyznać, że starsze pokolenia naprawdę miały w sobie moc. Można powiedzieć, że od chłopca z zapałkami do milionera, Ingvar przebył szalenie długą drogę.

Zastanawia mnie jego fenomen. Jak powstał w jego głowie pomysł? Co go ukształtowało? Co sprawiło, że już od dziecka miał zacięcie do robienia interesów? Jego postać jest o tyle ciekawa, że w dzisiejszych czasach, niełatwo znaleźć kogoś podobnego.

Dodaj komentarz