Hygge – szczęście po duńsku

Duńczycy są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest, należy poznać wyjątkowy styl życia, jaki stał się udziałem tysięcy Duńczyków oraz osób, które chcą ich naśladować – hygge.

Szczęście w stylu slow

Zachodnioeuropejskie społeczeństwa żyją w nieustannym pędzie – ciągle przemieszczamy się z jednej pracy do drugiej, uczęszczamy na mnóstwo kursów i studiów podyplomowych, a to, co “tu i teraz” jest dla nas mniej ważne od tego, co czeka nas w przyszłości. Taki sposób funkcjonowania przyczynia się do występowania chorób cywilizacyjnych oraz poczucia chronicznego zmęczenia i… braku sensu. Antidotum na tego typu dolegliwości stworzyli dziewiętnastowieczni Duńczycy, którzy opracowali “koncept” hygge. Słowo to można tłumaczyć jako wygodę lub przytulność – nie chodzi tutaj jednak o sposób urządzania wnętrz (choć to również może być elementem hygge), a o poczucie bycia tu i teraz, przyjmowanie tego, co się dzieje, z wewnętrznym spokojem, a także umiejętność doceniania prostych, codziennych chwil. Zgodnie z filozofią hygge, szczęście kryje się w przeciętności – nie musisz zdobywać szczytów Himalajów, aby poczuć się dobrze samemu ze sobą. Możesz cieszyć się jak dziecko podczas picia porannej kawy w ulubionym kubku!

Jak zacząć praktykować hygge

Przede wszystkim, zgodnie z założeniami tej filozofii, szczęścia można się nauczyć. Nie chodzi o to, by nieustannie za czymś gonić – istotne jest to, by dobrze poczuć się w swojej codzienności. Aby prowadzić “hygge życie”, należy przestać się spieszyć, stawiać sobie zbyt wysokie wymagania oraz znaleźć w swoim dniu momenty, które będziemy celebrować. Każdy, kto chce być szczęśliwy jak Duńczyk, powinien pielęgnować przyjaźnie, spędzać czas z osobami, na których mu zależy oraz jak najczęściej oddawać się swojej pasji. Hygge zakłada życie zgodne z własnymi przekonaniami i wewnętrzną swobodę – stąd też dróg prowadzących do szczęścia jest bardzo wiele.
Aby żyć w stylu hygge, każdy z nas powinien odnaleźć w sobie odpowiedź, co tak naprawdę go uszczęśliwia.

Dodaj komentarz