Za dużo pracujesz? Sprawdź jak odpoczywać

Problem przepracowania i chronicznego zmęczenia dotyka coraz większej liczby młodych Polaków. Na szczęście istnieją jednak sposoby, które pozwolą Ci się zregenerować!

Zobacz, jak efektywnie odpoczywać po pracy.

1. Spotykaj się z ludźmi, których lubisz

Zwykle nie mamy wpływu na to, z kim pracujemy – a zdarza się przecież tak, że przy biurku obok siedzi osoba, za którą nie przepadamy. Przebywanie w towarzystwe osób, z którymi nie lączą nas dobre relacje, bywa męczące i stresujące – dbaj więc o to, by po pracy spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, którzy rozumieją Cię i wspierają.

2. Rób coś innego, niż wymaga od Ciebie praca

Jeżeli Twoja praca jest siedząca, postaraj się każdego dnia mieć jakąś aktywność fizyczną – wybranie się na spacer, pójście na basen czy kurs tańca pozwoli Ci oczyścić umysł i poczuć się zdrowiej. Osoby, które pracują fizycznie, powinny w wolnym czasie nieco poleniuchować z książką w ręku lub przed telewizorem.

3. Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Postaraj się więc, by po opuszczeniu biura znaleźć choćby chwilę na spacer po dworze. Jeżeli masz w domu taras lub balkon – warto, byś zaczął przebywać tam częściej. Możesz również zacząć chodzić do pracy pieszo lub jeździć do niej rowerem.

4. Zmień otoczenie

Nie musisz od razu kupować biletu lotniczego na drugi koniec świata (choć, jeśli możesz sobie na to pozwolić, to jest to bardzo dobry pomysł!). Wystarczy, że na weekend wyskoczysz z przyjaciółmi lub rodziną za miasto – dzięki temu Twoje myśli nie będą zaprzątnięte służbowymi obowiązkami. Jeśli to możliwe, nie zabieraj na wyjazd służbowego telefonu i nie mów o sprawach związanych z pracą.

5. Ogranicz kontakt z elektroniką

Długie godziny przed ekranem smartfona, tabletu czy laptopa sprawiają, że nasz układ nerwowy jest bardzo obciążony. Staraj się więc korzystać z tych urządzeń z umiarem – będzie to zarówno odpoczynek od pracy, jak i od poczucia, że inni nieustannie czegoś od nas oczekują.

Dodaj komentarz